Yeni Başlayanlar İçin Blog Rehberi

MüslümBaba

10. Nesil Yazar
Katılım
4 Ocak 2020
Mesajlar
18
Tepkime puanı
3
Konum
İstanbul
Kişisel blogum da yazmış olduğum yardımcı olacağını düşündüğüm bir yazı oldu. Bu tarz yazıların devamını hem webmasterkulubu hem de kişisel blogumda yayınlamaya devam edeceğim umarım birilerine faydası olur.


Yeni Başlayanlar İçin Blog Rehberi !


Yeni başlayan ve ya başlamak üzere olan blog konusunda bir fikri olan ve ya olmayan hevesli bloggerlar; bu yazımda sizlere blog yazarak nasıl başarılı olunur bunu anlatmaya çalışacağım. Hevesleriniz yarıda kalmasının ve ya hayallerinizin suya düşmemesi için gerekli tüm adımları sizlerle paylaşıyorum. Öncelikle; “blog nedir?” bu sorunun cevabıyla başlayalım.

Blog Nedir ?
Blog, günümüz teknolojisiyle internetin hayatımıza kazandırmış olduğu bir nevi günlüktür. Tıpkı günlük hayatta tutulan günlükler gibi bloglarda günlük olarak yazılırlar. Fakat blogların amaçlarına göre paylaşımları vardır. Bilim, teknoloji, internet, gezi, spor gibi bir çok alanda blog yazabilirsiniz. Ama önemli olan size en yakın en başarılı olabileceğiniz alanda bir blog yazmaktır. Blog yazmaya başlamanın ilk kuralı kararlı olabilmektir. Bu konuda ne kadar ciddi olursanız bu işi o kadar ileriye taşıyabilirsiniz. Peki, nereden başlamalıyım ? Bu sorumuzun cevabını bir alt başlıkta bulabilirsiniz…

Nereden Başlamalıyım ?
Bu sorunun yanıtını elbette en iyi sizler biliyorsunuz. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin tecrübe ve bilgi birikimlerinize bağlı. Kendinize en çok güvendiğiniz ve ya blog açmaya ve yazmaya başlamak için yeterli olduğunuz alanda yazmak sizin için faydalı olacaktır. Burada da karara vardıktan sonra sıra geldi bir blog açmaya. Peki, blog nasıl açılır ? Şimdi bu sorumuzun cevabını verelim…

Blog açmak için öncelikle bir isim bulmalıyız. Bu isim yine sizin parlak fikirlerinizden doğacaktır. İsim bulmaktansa isim soyisim şeklinde de bir blog açabilirsiniz. Bu tamamiyle sizin tercihinizdir. İsim işlemini kafamızda onayladıktan sonra bir sonraki adıma yani blog kurmaya geçebilirsiniz artık.

Peki bir blog açmak için neye ihtiyacınız var ? Öncelikle blog açmak için iki seçeneğiniz var. Bunlar;
  1. Ücretsiz Blog Siteleri; İnternette varolan ücretsiz blog kurabileceğiniz sitelerden kendinize bir blog açabilirsiniz. İlk etapta böyle yapmanızı tavsiye ederim çünkü en azından bir süre deneyim kazandıktan sonra istediğiniz zaman blogunuza alan adı alarak devam edebilirsiniz.​
  2. Ücretli Bir Blog Kurmak; Yeni başlayacaklar için pek önermesemde diğer bir yöntemde bir hosting ve alan adı alarak blog kurmaktır. Alan adı ve hosting terimlerini kısaca açıklayacak olursam eğer; alan adı dediğimiz olay sitenizin ismidir , hosting ise sitenizi barındıracağınız ve sitenizi kurabilmek adına gerekli dosyaları yükleyeceğiniz sunucudur. Bir hosting firması ile görüşerek bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.​
Bu iki seçenekten birine kara verdikten sonra artık blogunuzu kurmak için geriye fazla bir şey kalmıyor. Şimdi blog kurulumuna geçebilirsiniz.

Blog nasıl kurulur ? Bunlar için pek detaylı bir anlatıma bu yazımda girmeyeceğim ama youtube’da çok sayıda blog kurulum videosu mevcut.

Daha sonra kategorilerimizi açtık ayarlamalarımızı yaptık ve artık sitemiz yazmaya başlamak için hazır. Peki nasıl yazmamız gerekiyor en önemli ve en dikkat edilmesi gereken konu işte burada başlıyor. Şimdi bir alttaki başlıkta bu sorumuzun cevabını verelim.


37
Nasıl Yazmalıyım ?
Yazmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var bunlar; özgün içerik, seo ve akıcı olmasıdır. Özgün olmak önemlidir çünkü başka şekilde yazılan içeriklerden dolayı arama motorlarında ön sıralarda çıkma şansınız oldukça zordur. Bu nedenle yazılarınızı her zaman kendiniz yazmaya özen gösterin. Yazım kurallarına dikkat edin. Görsel içeriklerle yazılarınızı süslemekten kaçınmayın. Seo, detaylı olarak bir sonraki yazımda anlatacağım bir konu ama kısaca bahsedeyim; Seo( Search Engine Optimization) kısaca bir web siteleri hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirmelerdir. Arama motorlarında ilk sıralara yükselebilmek adına yapmanız gereken çalışmalar bütünüdür. Bu konuları göz önünde bulundurarak artık yazmaya başlayabilirsiniz. Yazmaya başladıktan sonra kendinizi geliştirerek artık sitenizi görsel açıdan zenginleştirebilir daha profesyonel tasarımlara geçebilirsiniz.

Bu yazdıklarımın hepsi zaman alacak işlemlerdir fakat bu zaman geldiğinde blogunuzun ziyaretçi sayısı, sıralaması yükseldikçe artık blogunuzdan para kazanabilmek adına da bir nevi uygulamalara yönelebilirsiniz. Tanıtım yazıları, sponsor reklamlar, Google AdWords reklamları gibi birçok para kazandıracak yöntemle blogunuzdan para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Blogunuzdan para kazanabilirsiniz evet ama asla para kazanmak için yazmayın. Amacınız para kazanmak olursa bu iş uzun bir sürede olduğu için hevesiniz kırılabilir. Fakat amaç sadece yazmak, birşeyler paylaşmak olursa kesinlikle devamlılığınız açısından daha yararlı olacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..​
 
Üst Alt