Yandex Nedir? Amaci Nedir? İsmi Nereden Geliyor ?

Darvaged

10. Nesil Yazar
Katılım
31 Ocak 2020
Mesajlar
3
Tepkime puanı
1
Konum
Bursa
Yandex Nedir?
İnsanlar artık interneti daha aktif şekilde kullanmaya başladılar bununla birlikte aradıkları şeyleri daha hızlı bulmak için çok sık oranda arama motorlarını kullandılar. Arama Motorları olmadan neredeyse internette aradığımızı bulabilmek imkansız hale gelecek. Yandex; Rusya'nın en büyük, dünyanınsa 5. en iyi arama motorudur. Rus bt şirketi tarafından geliştirilen Yandex Rusya'daki başarısının ardından Türkiye pazarınada yönelmeyi düşünerek Türkiye'deki internet ve arama motoru kullanıcılarını hedef alarak onlar için geliştirilmiş servisler ile birlikte Türkiye pazarına adım attı. Yandex'in bu hamleleri kendisinin Google'a alternatif olabileceğini gösterdi. Rus arama motorunun pazar payı %64'lerdedir.

Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Türkiye için de özel portallarını açan Yandex, internet servislerini ve uygulamalarını giriş yaptığı pazara uygun dil seçenekleriyle sunarak kullanıcılarının yüzünü güldürmeyi başardı.

Yandex'in Amacı Nedir?
Yandex'in amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir.

Yandex İsmi Nereden Geliyor?
“Yandex” ismini 1996 yılında, şirketin baş kurucularından ikisi, Ilya Segalovich ve Arkady Volozh koydu. Ilya ve Arkady, sahip oldukları arama teknolojisinin özünü yansıtacak bir isim arıyordu. Böylece İngilizce “to index” fiilinden hareketle “yet another indexer” (bir dizin oluşturucu daha) ifadesini kısaltarak “Yandex” ismini türettiler.

“Index”in ilk harfini Rusçadaki “?” (okunuşu: “Ya”) harfiyle değiştirdiler. "?”, Kiril alfabesine özgü bir harf olmanın yanı sıra İngilizce’de birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine de karşılık gelir. "?”, aynı zamanda, “dille ilgili” anlamında Rusça “????????” (okunuşu: “yazıkovoy”) kelimesinin baş harfini oluşturuyor. Böylece “yazıkovoy” ile “index”in birleşimi olan “?ndex” (Yandex) ismi türetilmiş oluyor. Dil indeksi anlamına gelen “Yandex” halk arasında da bu anlamda kullanılmaktadır.

Yandex'in Kullanıcılara Sunduğu Servisler
1. Arama Motoru hizmeti
2. Kullanıcılar için web servisleri( Mail, E-posta vb. gibi )
3. Haritalar
4. Navigasyon
5. Haberler
6. Yandex Browser
7. Yandex Metrica
8. Yandex Disk
9. Yandex Direct
 
Üst Alt