listet

Moderator
Yönetici
Katılım
11 Ara 2019
Mesajlar
193
Tepkime puanı
14
Yaş
22
Konum
İstanbul
275
WASHINGTON - Pentagon, sahada askeri kullanım için küçük, taşınabilir nükleer reaktörler geliştirmek üzere ilerlemek için iki şirket seçti.
BWXT Advanced Technologies ve X-energy LLC , tam güçte en az üç yıl dayanabilen bir ila beş megavat çıkışlı bir reaktör geliştirmeyi amaçlayan Project Pele ile devam etmek için departmanın Stratejik Yetenekler Ofisi tarafından seçildi . Ek olarak, reaktörler teslimattan sonraki üç gün içinde çalışacak ve gerekirse yedi gün gibi kısa bir süre içinde güvenli bir şekilde çıkarılacak şekilde tasarlanmalıdır.
Westinghouse Kamu Hizmetleri ile birlikte iki şirkete, tasarım çalışmalarına başlamak için geçen Mart ayında 15 milyon doların altında ön sözleşme verildi. Nihai tasarım, 2022'deki SCO'dan kaynaklanıyor ve bu noktada departman, sistemleri fiilen test ederek ilerleyip ilerlemeyeceğine karar verecek.

Proje Pele program yöneticisi Jeff Waksman Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Endüstriyel ortaklarımızın tasarımlarında kaydettikleri ilerlemeden heyecan duyuyoruz" dedi. "2022'nin başlarında, olası inşaat ve testler için uygunluğu belirleyebileceğimiz yeterli bir duruma getirilmiş iki mühendislik tasarımına sahip olacağımızdan eminiz."
Pentagon, hem enerji maliyetini hem de yerel enerji şebekelerine bağlanmaya karşı savunmasızlığını azaltmanın potansiyel bir yolu olarak uzun vadeli nükleer enerjiye sahip . Bir basın açıklamasına göre DoD, "yılda yaklaşık 30 Terawatt-saat elektrik ve günde 10 milyon galondan fazla yakıt" kullanıyor.
Nükleer Enerji Enstitüsü'nün Ekim 2018 tarihli bir teknik raporuna göre, askeri tesislerin yüzde 90'ı, 40 MWe (megawatt elektrik) veya daha düşük “kurulu nükleer güç kapasitesiyle karşılanabilecek ortalama yıllık enerji kullanımına” sahip.
Savunma Bakanı Lloyd Austin, bakanlığın karbon ayak izini azaltma ve stratejik kararlarda iklim etkisini dikkate alma sözü verirken , Biden yönetiminin Pentagon genelinde alternatif enerji seçeneklerini takip etmesi bekleniyor . Nükleer enerjinin ileriye dönük bir yol olup olmayacağı, yerel savunma toplulukları ve kongre üyeleri için nükleer enerjiyle ilgili tabunun kabul edilip edilemeyeceğine bağlı olabilir.

Pentagon'un envanterine küçük nükleer reaktörler getirmeye yönelik tek girişim Pele değil; Satın alma ve sürdürme müsteşarlığı aracılığıyla ikinci bir çalışma yürütülüyor.
2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasında emredilen bu çaba, yaklaşık 2023 zaman diliminde bir Enerji Bakanlığı sahasında ilk test ile 2-10 MWe aralığında küçük bir nükleer reaktörün etkinliğini göstermeyi amaçlayan bir pilot programı içermektedir . Pele, konuşlandırılabilir nükleer reaktörler için potansiyele odaklanırken, A&S çabası, 2027 yılına kadar faaliyete geçme hedefi ile yerel askeri tesislere odaklanıyor.
 
Üst Alt