Felç geçiren Cahit Sıtı Tarancı konuşma yeteneğini yitirir

listet

Moderator
Yönetici
Katılım
11 Ara 2019
Mesajlar
193
Tepkime puanı
14
Yaş
22
Konum
İstanbul
Felç geçiren Cahit Sıtı Tarancı, konuşma yeteneğini yitirir...Ünlü şairi Cavit Orhan Tütengil , 1 şubat 1955 tarihin de Diyarbakır' daki baba evinde ziyaret eder...Tütengil o gün yaşadıklarını , duygularını " Yenilik dergisinin Mart sayısında şairin hasta yatağında ki fotoğrafıyla birlikte yayınlar ... İşte o tarihi fotoğraf ve Tütengil'in o yazısından paragraf..
"konuşulanları anlıyor, fakat cevap veremiyor.Ağzı var dili yok..Biricik tepkisi gülümsemek veya ağlamak..Kendisine son bir kaç ay içinde yayınlanan şiir kitaplarından söz ettim, ilgiyle dinledi.Şair adları geçtikçe de yüzünde gülümseme dolaştı..O , sadece susuyor..Anacığı yanıbaşında oturuyor..Sessizlik, salonun mırıltılarını hissettirdikçe aklımdan parça parça mısralar geçiyor.Üzüntü veren mısralar..
Yüzüne baktığımda sanki' Ah ,
aklımdan ölümüm geçer diyor "....
Cahit Sıtkı Tarancı bir yıl sonra tedavi için gönderildiği Viyana' da son nefesini verecek , sosyoloji profesörü olacak olan Cavit Orhan Tütengil ise yirmidört yıl sonra, 7 Aralık 1979 evinden üniversiteye giderken katledilecektir..Şair ve bilim insanlarının anılarına sonsuz saygıyla...


211
 
Üst Alt